ÜYELİK GİRİŞİ İşleminiz yapılıyor...
> Dosyalar

Nar Yayınları

Nar Yayınları Çocuk Yayınları Kitap Sitesi

Yazarlar
[0-9]
A
B
C
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
Ö
P
Q
R
S
Ş
T
U
Ü
V
W
X
Y
Z
Reşat Gürel

Reşat
Reşat Gürel

 

REŞAT GÜREL

 

17 Mart 1950 tarihinde Osmaniye’de doğdu. İlk okulu Osmaniye’nin İşgâlci Fransızlara karşı verdiği İstiklâl Savaşı’nın kazanılmasında önemli bir yeri olan Yedi Ocak İlkokulu’nda okudu. Osmaniye Ortaokulu ve Osmaniye Lisesi’nden sonra üniversiteyi A.Ü.D.T.C. Fakültesi Tarih Bölümünde 1975 yılında tamamladı.

Edebiyat Öğretmeni Kevser Kabalcı’nın bir ders süresinde yazmalarını istediği Irgat isimli hikâyesinin Kovan Dergisi’nin düzenlediği yarışmada birinci olmasıyla yazmaya başladı.

Üniversite yıllarında Türk Tarihini hikâyelerle anlatma çalışmalarına başladı. Bozkurt ve Devlet dergilerinde tarihin ve günümüzün kahramanlıklarını kısa hikâyeler halinde yazdı. Günün kahramanlarından seçtiği sahnelerin yer aldığı “ Çelikten Damlayan Sular”, Dündar Taşer Tiyatro Armağanı’ nda mansiyon kazandı ve Töre Devlet Yayınevi tarafından yayınlandı. Gök Türkler’den günümüze seçilen kahramanlıkları anlatan Sadaktaki Üç Ok, Kurtuluş Savaşı yıllarını anlatan Rahime Hatun bu dönemde yayınlandı.

Askerliğini Tank Asteğmeni olarak Doğubayazıt’ta yaptı.

Kilis Öğretmen Lisesi’nde başlayan Tarih öğretmenliğine o kadar büyük bir şevkle başladı ki hikâyeleri yaşamaktan yazmaya fırsat bulamadı. Yazdığı şiirleri ve tiyatroları yayınlamaktan çok öğrencileriyle sahnelemekte, tarih bilincini geliştirmekte kullandı. Öğretmenliği Kerkük’ten Hoca Ahmet Yesevî Türk- Kazak Üniversitesi’ne uzandı. Öğretmenin tatili olamayacağını on beş yaz tatilini verdiği Zorkun Yaylası Çocuk Şenliği’yle gösterdi. Halen İstanbul’da bir özel okulda göreve devam ediyor.

İlk hikâyesi 1967 yılında lise öğrencisiyken yazdığı Irgat isimli hikâye Kovan Dergisinde yayınlandı. Üniversite yıllarında ( 1970- 1975 ) Bozkurt , Töre ve Devlet Dergilerinde, sonraki yıllarda Öncüler, Millî Kültür, Ötüken, Türk Yurdu, Millî Eğitim ve Yayın Kurulunda bulunduğu Güneysu dergileriyle Bizim Anadolu, Ortadoğu, Çataloluk, Hasret Gazetelerinde yazdı. Genel Merkez Yönetim Kurulunda görev aldığı dönemde Ülkücü İşçiler Gazetesini Salih Dilek sahipliğinde, Osmaniyespor’un 2. Ligde bulunduğu yıl Osmaniyespor Gazetesini Akın Gizlice sahipliğinde çıkardı.

 

 

Eserleri:

 

Rahime Hatun (Hikâye, Çataloluk Yayınevi 1972)

Sadaktaki Üç Ok (Hikâye, Çataloluk Yayınevi 1974)

Çelikten Damlayan Sular (Tiyatro, Töre Devlet Yayınevi 1974)

Düşler Seninle Ulu (Hikâye, Çataloluk yayınevi 1975)

Osmaniyeli Şairler Antolojisi (Antoloji, Osmaniye Belediyesi Yayınları 1990)

Her Dem Yeniden Doğarız (Tiyatro, Hasret Yayınları 2001)

Antepli Şahin (Tiyatro, Nar Yayınları 2011)

Satrançla Örülen Dünya (Roman, Nar Yayınları 2011)

 

 


Liste Fiyatı: 0.00 TL
Kazancınız: % 30
Liste Fiyatı: 0.00 TL
Kazancınız: % 30
 
Toplam: 2 |  Gösterilen: 1 - 2 1
 
Ben Buradayım
Hayat Yolunda Çocuklarla Baş Başa