Behçet Gülenay
Email:
Biyografi
1979 Batman, Düzmeşe doğumlu. Dicle Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Sınıf Öğretmenliği bölümünden 2002’de mezun oldu. O gün bugündür başladığı meslek hayatında öğrencileriyle birlikte öğrenmeye devam ediyor. Ömrünün son nefesine kadar talebe olarak kalmaya niyetli. Hâlen Batman Bilim ve Sanat Merkezi’nde bir şeyler öğrenmenin gayreti içerisinde.
Şiirleri ve yazıları Akdeniz Edebiyat, Âsî, Aykırısanat, Ayvakti, Berceste, Deliler Teknesi, Esmer, Gerçek Hayat, Hayal Bilgisi, İkindi Yağmuru, Kaçak Yayın, Kültür Ajanda, Mahalle Mektebi, Nüktedan, Patika, Sebîllürreşad, Şair Çıkmazı, Şiiri Özlüyorum, Uzak Ülke, Yolcu ve daha birçok dergide yayınlandı. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Radyoda şiir programı sundu.
Şiir başta olmak üzere deneme ve hikâye alanında çeşitli ödüller aldı. 2018 yılında Sakarya, Taraklı Belediyesi tarafından “Yılın En İyi Çocuk Edebiyatçısı” ödülü ile ödüllendirildi. Ülkemizde okuma kültürünün yaygınlaşması için 2 yıl boyunca (2017-2019) “Her Güne Bir Kitap” projesi başlattı. Proje; 2018 Türkiye Okuma Kültürü Çalıştayı’na kabul edildi ve 2018 Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Çalıştayı Sonuç Raporunda yer aldı.
2019 yılında bölgede bir ilk olan Batman Düşünce ve Yazarlık Atölyesi’ni kurdu. Kurduğu atölye bünyesinde Medeniyet Sohbetleri gerçekleştirdi. TYB üyesi olan Gülenay’ın çalışmaları bir dönem Behçet Yani imzası ile yayınlandı. Şiir, roman, hikâye, masal, deneme ve fıkra türlerinde eserleri bulunmaktadır.

Nar Yayınları’nda Yayınlanan Eserleri:

Deneme
Söyle Sen Aşk mısın?
İkra ile Uyanmak