Zeynel Beksaç
Email:
Biyografi
1952 yılında şairler beşiği Prizren’de doğdu. İlk şiirlerini ilkokul sıralarında yazdı. Tan Gazetesi, Priştine Radyosu ve Priştine Televizyonu’nda 25 yıl gazeteci olarak çalıştı. Yüze yakın belgesel hazırladı. Dergiler çıkardı. Çeviri ve derlemeyle uğraştı. Yayınlanmış 10 şiir kitabı var. Kimi şiir kitapları Kosova’da yılın kitabı seçildi. 2017 yılında Türkçem Yayınları’nca toplu şiirlerinin yer aldığı "Rumeli, O Benim İşte!" isimli şiir kitabı yayınlandı.
Şiirleri birçok antolojilerde yer aldı, yabancı dile çevrildi, ödüller kazandı. En son olarak Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 2010 yılında düzenlenen Türkçe’nin 8. Uluslararası Şiir Şöleni’nde, Ahmet Haşim Büyük Şiir Ödülü’ne layık görüldü. Türk Dünyası Edebiyatı ve Kültürüne sunmuş olduğu katkıları nedeniyle 2006 yılında Azerbaycan Vektor Uluslararası İlimler Akademisi tarafından kendisine Fahri Doktora ünvanı verildi. 2017 yılında 50. sanat yılı nedeniyle Ankara’da Avrasya Yazarlar Birliği tarafından Onur Madalyası ile taltif edildi.
Kosova’da Türkçe okuyan ilkokul öğrencileri için resim ders kitapları hazırladı. Kosova'da ve yurtdışında çok sayıda kişisel ve karma sergi açtı. Eserleri yurt içinde ve yurt dışında ödüller alan bir ressamdır. Çizimleri, hazırladığı dergi, kitap kapakları, açtığı kişisel ve katıldığı karma sergilerde hep değişik olmaya, Rumeli’deki Türk’ün kimliğini ileri görüşlü bir sanat yaklaşımıyla yaşatmayı onur bilmiştir.
Müziğin de Beksaç’ın sanat yaşamında özel bir yeri vardır. Ud ve bağlama çalan, derleme ve kimi türkü biçimi besteler yapan Beksaç, Doğru Yol TKSD çerçevesinde çalışmalarını sürdüren Yeşil Turnalar Bağlamalar Ekibi’nin kurucularından biri olup, sekiz yıl yönetmiştir. Prizren türkülerinin radyo ve televizyonlarda tanıtımı için özel çaba harcamış, 1996 yılında Ankara’da Dr. Mehmet Özbek yönetiminde Prizren Türküleri 1 kasetinin günyüzü görmesine çok büyük katkısı olmuştur.
Bugünedek çocuklar için yayınladığı şiir kitapları şunlardır: Sevginin Rengini Arıyorsanız (Sevinç Yayınları – Üsküp 1982), Kavak Uyur Mu? (Sevinç Yayınları-Üsküp 1987), Önce Sevgiye Doğar Güneş (Tan Yayınları- Priştine 1995), Gökkuşağında Salınan Çocuk (T.C. Kültür Bakanlığı- Ankara 1997) ve Rüyalarım Çiçek Açtı/Toplu Çocuk Şiirleri (Türkçem Yayınları-Prizren 2014).
Nar Yayınları arasında çıkan “Rüyalarım Çiçek Açtı”, Zeynel Beksaç’ın Türkiye’de yayınlanan ilk toplu çocuk şiirleri kitabıdır.
20 yıldan bu yana Türkçem Çocuk Dergisi'ni çıkaran Beksaç, evli olup, üç çocuk babası ve bir torun sahibid