Jules Verne
Email:
Biyografi
Jules Verne (1828 – 1905)

8 Şubat 1828’de Fransa/Nantes şehrinde doğdu. Denizcilik bir ailenin çocuğuydu ve bu onun yazı hayatını derinden etkiledi. Küçükken gemilerde tayfalık yapmak için evden kaçtı ama yakalanıp ailesine teslim edildi.
1847’de hukuk öğrenimi için Paris’e gönderildi. Ancak Paris’teyken  tiyatroya ilgisi arttı. 1850’lerin sonlarında ilk oyunu yayımlandı. Babası hukuk öğrenimini bıraktığını duyduğunda harçlığı kesildi. Jules Verne’nin öykülerini satarak para kazanmaktan başka yolu kalmamıştı.
Paris kütüphanelerinde jeoloji, mühendislik ve astronomi okumalarıyla geçirilen uzun saatler sonrası ilk kitabı Balonla Beş Hafta’yı yayımladı. Bu romanı Dünya’nın Merkezine Yolculuk, Ay’a Yolculuk ve Denizler Altında 20.000 Fersah gibi romanlar izledi. Romanların büyük ilgi görmesi Jules Verne’i zengin bir adam yaptı. 1876’da büyük bir yat aldı ve Avrupa’nın çevresini yatıyla dolaştı.
Birçok icadı önceden tahmin ettiği için “bilim falcısı” lakabı ile anılan yazar, denizaltı, uzay yolculuğu, oksijen tüpü gibi onun zamanında olmayan birçok olayı öngördü. İnatçı Keraban adlı romanında Osmanlı İmparatorluğunu ve Türk insanını anlattı. Kitaplarında öngördüğü icatlara genelde onun kullandığı isimler verildi. Eserleri, 148 dile çevrildi.
Jules Verne, 24 Mart 1905’te Fransa’nın Amiens kentinde hayata veda etti.

Eserlerinden Bazıları:
Seksen Günde Devr-i Âlem 
İnatçı Keraban
İki Yıl Okul Tatili
Ay’a Yolculuk
Doktor Ox’un Deneyi
Dünyanın Ucundaki Fener
Bir Piyango Bileti
Meteor Avı
Altın Yanardağ
Macellanya
Gezgin Cambazlar
Deniz Yılanı
Kahraman Fenerciler
15 Yaşında Bir Kaptan
Dünyanın Hakimi
Yüzen Şehir
Balonla Beş Hafta
Kaptan Grant’ın Çocukları
Karpatlar Şatosu
Esrarlı Ada
Denizde Bulunan Çocuk
Kaptan Hatteras`ın Maceraları
Dünyanın Merkezine Yolculuk
Denizler Altında 20.000 Fersah