Duran Çetin
Email: durancetin@gmail.com
Biyografi
Konya’nın Çumra ilçesine bağlı Apasaraycık köyünde 1964 yılında doğdu. İlkokulu köyünde, orta öğrenimini Çumra’da tamamladı. Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1986 yılında mezun oldu. Aynı yıl Eskişehir’e bağlı Sarıcakaya ilçesinde başladığı öğretmenliğe; Turhal, Kulu ve Çumra’da uzun yıllar devam etti. Görevine Konya’da devam etmekte.
Konya Postası ve Hakimiyet Gazetelerinde köşe yazıları kaleme aldı. Bazı özel radyolarda programlar yapıp yönetti. SUNTV’de uzun bir süre “Kitap OkuYorum” isimli kültür programını hazırlayıp sundu. Halen KONTV’de her pazar saat 16:05’te yayınlanan “Kültür Dünyamız” programını hazırlayıp sunuyor. Berceste, Edebiyat Otağı, Çağrı, Ribat, Müsvedde, Yedi İklim, Dergah, Ay Vakti, Vuslat, Mahalle Mektebi, Hece, Hece Öykü, Konya Çocuk, Çocuk ve Kent ile Diyanet Çocuk dergilerinde hikaye ve yazıları yayımlandı. “Edebistan”, “İzedebiyat” gibi internet dergilerinin yanında bölge gazetelerinde yazmaya devam etmekte.
Ödülleri: 46. Kütüphaneler Haftası çerçevesinde kitap ve okumaya katkı ödülü (2009), Konya Gazeteciler Cemiyeti “Yılın Gazetecilik Başarı Ödülleri” yarışması birincilik ödülü (2010), Anadolu Aile Derneği’nin düzenlediği “Çocuk Hikâyesi Yarışması” Onur ödülü (2012).
Yayımlanmış eserleri:
Hikâye: Bir Kucak Sevgi, Güller Solmasın, Kırmızı Kardelenler, Sana Bir Müjdem Var, Gözlerdeki Mutluluk, Minik Göl, Büyük Ödül, Balkondaki Adam, Kül Yığını, Sevimli Kuş ve Susuzluk, Bir Yudum Şehir, Bekleyiş.
Roman: Bir Adım Ötesi, Yolun Sonu, Portakal Kızım, Toprak Gönüllüler, Sadece Ben, Cüneyt, Çılgın Okul (Nar Yayınları).
Masal: Gökkuşağı Yolculuğu, Macera Peşinde (Nar Yayınları), Tebessüm Öğretmen ve Öğrencileri (Nar Yayınları